Jump to content
Sign in to follow this  
Banty

Problema cu microfonul de la casti.

Recommended Posts

Salut.

Mi-a achizitionat recent aceste casti: Casti Gaming Genesis Argon 500,dar cand vorbest cu cineva,persoana respectiva ma aude foarte incet sau chiar deloc.Am niste casti la 15-20 lei,vechi de peste 3 ani si daca vorbesc la microfonul de la acele casti receptorul ma aude foarte bine sau mai bine zis ma aude tare si putem conversa.

7 hours ago, Banty said:

Salut.

Mi-a achizitionat recent aceste casti: Casti Gaming Genesis Argon 500,dar cand vorbest cu cineva,persoana respectiva ma aude foarte incet sau chiar deloc.Am niste casti la 15-20 lei,vechi de peste 3 ani si daca vorbesc la microfonul de la acele casti receptorul ma aude foarte bine sau mai bine zis ma aude tare si putem conversa.

Salut. 

S-ar putea sa fie de la placa de sunet. Unele placi de sunet au autodetect si poate sa nu ti-l detecteze. 

Propunerea mea este sa incerci castile le un alt calculator sa vezi daca functioneaza. 

(Ai bagat bine mufa de microfon?)

Te astept cu un raspuns dupa ce incerci castile pe alt pc.

1 hour ago, Mondo said:

Salut. 

S-ar putea sa fie de la placa de sunet. Unele placi de sunet au autodetect si poate sa nu ti-l detecteze. 

Propunerea mea este sa incerci castile le un alt calculator sa vezi daca functioneaza. 

(Ai bagat bine mufa de microfon?)

Te astept cu un raspuns dupa ce incerci castile pe alt 

Cand vorbesc cu cineva ma aude foarte încet.Asta înseamnă că l detectează ,iar microfonul l am băgat bine pentru ca are ca un fel de locas si gen n ai cum sa l bagi greșit.

Momentan n am cum sa l verific la alt pc...

42 minutes ago, Banty said:

Cand vorbesc cu cineva ma aude foarte încet.Asta înseamnă că l detectează ,iar microfonul l am băgat bine pentru ca are ca un fel de locas si gen n ai cum sa l bagi greșit.

Momentan n am cum sa l verific la alt pc...

Ai verificat setarile din pc? Pt volum microfon?

12 hours ago, Mondo said:

Ai verificat setarile din pc? Pt volum microfon?

Da..m am uitat si la câteva tutoriale pe youtube.

Aceleași setări si microfonul vechi funcționează mai bine

5 hours ago, Banty said:

Da..m am uitat si la câteva tutoriale pe youtube.

Aceleași setări si microfonul vechi funcționează mai bine

Poate e pur si simplu defect din fabricare 

3 hours ago, Mondo said:

Poate e pur si simplu defect din fabricare 

Sau microfonul de proasta calitate. Te sfatuiesc pe viitor @Banty, cand vrei sa investeste intr-o pereche de casti (sau alt produs), sa cauti niste review-uri, sa te interesezi daca lumea e multumita sau nu de acel produs. Spre exemplu la castile tale nu prea am gasit review-uri care sa zica concret ca sunt bune si merita cumparate, etc. 

Ai intrat si in "Audio properties -> Advanced -> Mic Volume -> Advanced, si acolo ai optiunea 1 Microphone Boost pe care o selectezi." ?

• Like 1

18 hours ago, Bonzo said:

Sau microfonul de proasta calitate. Te sfatuiesc pe viitor @Banty, cand vrei sa investeste intr-o pereche de casti (sau alt produs), sa cauti niste review-uri, sa te interesezi daca lumea e multumita sau nu de acel produs. Spre exemplu la castile tale nu prea am gasit review-uri care sa zica concret ca sunt bune si merita cumparate, etc. 

Ai intrat si in "Audio properties -> Advanced -> Mic Volume -> Advanced, si acolo ai optiunea 1 Microphone Boost pe care o selectezi." ?

Nu stiu unde e "audio properties"...

2 hours ago, Banty said:

Nu stiu unde e "audio properties"...

Nu stiu ce fel de windows folosesti, daca folosesti windows 10 intri in control panel si dai la sound si iti apare microfon si stereo mix parca, dai la microfon si dupa la level si dai la boost sa fie la maxim si vezi ce se intampla.

Daca ai alt windows, tot in control panel la "Sounds and Audio Devices" si vezi acolo. 

• Like 1

4 minutes ago, Banty said:

Untitled.png.83761e82fe729ec0cce301b56c32ea25.png

Sigur e de la microfon...

Chiar m-am interesat de aceasta probleme..si nu am aflat nimic..cu siguranta e defect din fabricare..si tu ai fost mai ghinionist :))

poate te ajuta asta win 10 am avut si eu problama asta 

idg.jpg

• Confused 1

20 hours ago, Banty said:

Untitled.png.83761e82fe729ec0cce301b56c32ea25.png

Sigur e de la microfon...

Ori mergi la cineva si le verifici la alt calculator (poate fi si de la tine), ori iti cumperi microfon :)

16 hours ago, MihaiCr. said:

poate te ajuta asta win 10 am avut si eu problama asta 

idg.jpg

Si el a postat aceasi treaba si nu a functionat (e aceasi metoda si pe win 10). 

• Like 1

Salut,

'cand vorbesc cu cineva' aici la ce te referi, unde vorbesti mai exact? Pe Steam/Facebook/TeamSpeak3/Discord? Cel mai probabil microfonul tau este foarte slab. Nu o sa recomand Genesis niciodata. Pe viitor, cauta review-uri, nu te arunca sa cumperi asa aiurea ca nu stii ce cumperi. Daca doresti calitate pentru casti ia Razer/Steelseries sau preturi mai mici Trust/Marvo(dar nu recomand asa mult). 

In windows vad ca ai setarile pe 100 la volum si la boost 30, ar trebui sa se auda. Verifica setarile aplicatiei unde vorbesti. 

Edited by simplE', .

• Like 1

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

Despre noi

Suntem o comunitate aparuta in anul 2010 ce are ca scop sa prezinte si sa aduca in calculatoarele voastre socializare, competitie, public si foarte multa actiune. Alatura-te celor 200.000 de membri iar impreuna vom dezvolta cat mai mult termenul de 'comunitate'

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.