Jump to content
Sign in to follow this  
teroristul22

Stiri/Noutati din Tenis/Handbal

Recommended Posts

Novak Djokovic a câştigat trofeul la Australian Open

Novak-Djokovic-1.jpg

Novak Djokovic, numărul 1 mondial, a câştigat duminică trofeul la Australian Open, după ce a câştigat în trei seturi, 6-3, 6-2, 6-3, finala cu spaniolul Rafael Nadal, nr. 2 în ierarhia internaţională.

După o partidă care a durat 2 ore şi 4 minute, Djokovic, 31 ani, a intrat în posesia celui de-al 15-lea titlu de Mare Şlem, al 7-lea la Melbourne, obţinând totodată cea de-a 28-a victorie contra lui Nadal, care are doar 25 partide câştigate. Sârbul a reuşit 8 aşi faţă de 3 în contul ibericului, nu a avut nicio dublă greşeală, spaniolul având două, a avut 34 mingi direct câştigate faţă de 21 ale lui Nadal, şi a comis 9 greşeli neforţate, faţă de 28 făcute de Rafa.

Novak-Djokovic-1078443.jpg

Este al treilea titlu consecutiv de Mare Şlem pe care Djokovic şi-l adjudecă, după Wimbledon şi US Open, sezonul trecut.

În ultimele dueluri directe din 2018, Novak s-a impus la Wimbledon în semifinale (6-4, 3-6, 7-6, 3-6, 10-8), iar la Roma, tot în semifinale, Nadal a câştigat cu 7-6, 6-3.

Nadal, 32 de ani, a câştigat o singură dată Australian Open, acum zece ani. Dacă ar fi învins duminică, el ar fi intrat în posesia celui de-al 18-lea său trofeu în turnee de Mare Şlem şi ar fi devenit primul jucător din era Open care câştigă de cel puţin două ori fiecare din cele patru turnee majore.

"Nimeni nu poate castiga pe terenul lor". Prima reactie din tabara CSM-ului dupa infrangerea dura suferita la Gyor.

csm-bucuresti-iulia-curea_1_1_1_size6.jpg.38dc057db096aab40220bb10ebee4cf7.jpg

"Nu a mers nici partea ofensiva, nici partea defensiva. Daca ne luam dupa meciul din seara asta, se pare ca nimeni nu poate castiga pe terenul lor. Trebuie sa facem o aparare muilt mai dura, la fel ca si in atac, dar pana la meciul retur mai avem de jucat alte partide. " - Iulia Curea 

Sursa: https://www.sport.ro/handbal/iulia-curea-dezamagita-de-prestatia-din-ungaria-nimeni-nu-poate-castiga-pe-terenul-lor-ce-spune-de-alegerile.html

Monica Niculescu, victorie importantă în turul 1 de la Hua Hin

Victorie importantă obţinută de Monica Niculescu în primul tur de la Hua Hin. Românca a învins-o în două seturi pe a treia favorită a turneului din Thailanda, Su-Wei Hsieh, scor 6-4, 7-6 (7-2 în tie-break).

Niculescu (100 WTA) a avut nevoie de două ore şi nouă minute pentru victoria contra asiaticei aflată pe locul 31 în clasamentul mondial.

Zjk2-MGE0-M2-M0-ZTc3-Nz-Ji-NGQ1-ZWIz-Mz-

Monica Niculescu a ajuns în sferturile de finală în primul turneu al anului, de la Shenzhen, unde a venit din calificări, însă a fost eliminată din primul tur de la Australian Open de tânăra americancă, Amanda Anisimova.

Monica Niculescu şi Irina Begu sunt în turul 2 la Hua Hin

În optimile de finală, Niculescu o va înfrunta pe câştigătoarea partidei de marţi, dintre Mandy Minella şi Saisai Zheng.

• Învinsă la simplu, Begu și-a luat revanșa la dublu, alături de Niculescu. Româncele vor juca în semifinale, la Hua Hin.
  • Begu şi Niculescu şi-au asigurat un cec de 3.435 dolari şi 110 puncte WTA.
  • Adversarele româncelor vor fi stabilite după meciurile programate miercuri şi joi în proba de dublu.
  • La simplu, în aceeași zi, Irina Begu (28 ani, 71 WTA) a fost învinsă în optimile de finală de chinezsoaica Saisai Zheng, scor 2-6, 4-6. Partida a durat o oră și 31 de minute de joc.

Info: https://www.digisport.ro/tenis/invinsa-la-simplu-begu-si-a-luat-revansa-la-dublu-alaturi-de-niculescu-romancele-vor-juca-in-semifinale-la-hua-hin-600660

Kiki Bertens - Donna Vekic, finala de la St. Peterburg. Meciul e duminică

Kiki Bertens şi Donna Vekic s-au calificat în finala turneului WTA de la sankt Petersburg - meciul va fi transmis la Digi Sport 2, duminică, de la 15:30. Vekic a trecut in penultimul act de fostul numar 2 mondial, Vera Zvonareva.

Kiki Bertens ţinteşte al optulea titlu WTA din carieră: olandeza s-a calificat în finala de la Sankt Petersburg după ce a trecut, în două seturi, de Arina Sabalenka. A doua favorită a competiţiei a fost condusă cu 6-5 în primul set, pe care l-a câştigat în tiebreak. Actul secund a fost la discreţia lui Bertens, care a ratat trei mingi de meci înainte de a se impune la 2.

În finală, o va întâlni pe Donna Vekic, numărul 30 mondial. După ce, în sferturi, a eliminat-o pe deţinătoarea trofeului, Petra Kvitova, croata a avut un adversar mai facil în semifinale: s-a impus în faţa Verei Zvonareva după 70 de minute, cu seturi încheiate identic, 6-2, 6-2.

"Sunt foarte fericită să joc o finală WTA aici. Este foarte dificil de jucat împotriva ei, returnează foarte multe mingi, iar astăzi a trebuit să muncesc din greu pentru fiecare punct" a declarat Vekic, jucătoare cu două trofee WTA în palmares.

https://www.digisport.ro/tenis/video-kiki-bertens-donna-vekic-finala-wta-st-peterburg-602511

S-a decis adversarul lui Marius Copil din optimile turneului de la Sofia

Marius Copil îl va înfrunta pe spaniolul Fernando Verdasco, al şaselea favorit, în optimile de finală ale turneului ATP de la Sofia, dotat cu premii totale de 524.340 de euro.

Verdasco (35 de ani, 26 ATP) a avut nevoie de doar 51 de minute pentru a se impune în primul tur contra bulgarului Alexandar Lazarov, cu 6-2, 6-1.

copil-verdasco.jpg

Marius Copil a jucat prima finală ATP din carieră la Sofia
Copil (28 de ani, 56 ATP), finalist la ediţia trecută, l-a învins în primul tur pe fostul număr 3 mondial, elveţianul Stanislas Wawrinka, în trei seturi, cu 3-6, 7-6 (5), 6-4.

Verdasco, tenisman care a cucerit ultimul din cele şapte titluri ATP ale sale în 2016, la Bucureşti, îl va întâlni în premieră pe Marius Copil.

Deţinătorul titlului la Sofia, bosniacul Mirza Basic, a fost învins în primul tur de slovacul Martin Klizan, scor 0-6, 6-3, 2-6.

”Nu pot respira!”. Serena Williams a abandonat la Indian Wells, în timpul meciului cu Garbine Muguruza

Serena Williams a abandonat în meciul din turul al treilea de la Indian Wells, disputat împotriva lui Garbine Muguruza. Williams a acuzat anumite probleme de sănătate și a fost nevoie de intervenția medicului turneului.

”Nu pot respira”, a fost mesajul venit din partea Serenei. Sportiva de 37 de ani s-a temut să nu leșine pe teren și, la îndemnul lui Patrick Mouratoglou, a luat hotărârea să renunțe.

Williams începuse perfect disputa cu Garbine Muguruza, pe care a condus-o cu 3-0. A urmat o serie de 7 game-uri adjudecate de iberică, moment în care Serena a spus ”stop”, la 3-6, 0-1.

”Am jucat de multe ori și întotdeauna a fost foarte greu. Nu e niciodată plăcut să vezi pe cineva care nu se simte bine pe teren. Sper să o văd din nou foarte repede pe teren”, a spus Muguruza, la finalul meciului.

Serena Williams era favorita caselor de pariuri

Serena Williams era considerată de bookmakeri favorita turneului de la Indian Wells. Înaintea duelului cu Muguruza, ea avea o cotă de 3.5 la câștigarea titlului. Simona Halep era pe locul doi la acest capitol (5), iar Naomi Osaka încheia podiumul (6).

Și înaintea startului competiției, tot Serena era considerată cu prima șansă (cotă 7), fiind urmată de Halep (8) și Angelique Kerber (8).

Simona Halep şi-a aflat adversara din optimile turneului de la Indian Wells: a scăpat de Ostapenko, dar dă peste o tânără jucătoare în mare formă, care a "devorat" deja două favorite

Simona Halep Åi-a aflat adversara din optimile turneului de la Indian Wells: a scÄpat de Ostapenko, dar dÄ peste o tânÄrÄ jucÄtoare în mare formÄ, care a "devorat" deja douÄ favorite

Simona Halep are parte în optimile turneului de la Indian Wells de un nou duel împotriva unei sportive pe care nu a mai înfruntat-o până acum în circuit. Marketa Vondrousova (61 WTA) a furnizat una dintre surprizele turului trei în deşertul californian, învingând-o pe letona Jelena Ostapenko, scor 4-6, 6-3, 6-4.

Aflată într-un duel de la distanţă pentru prima poziţie în lume cu japoneza Naomi Osaka, Simona Halep a învins-o în turul trei pe reprezentanta Ucrainei, Kateryna Kozlov, scor 7-6(3), 7-5.
Sportiva de doar 19 ani din Cehia face un turneu mare la Indian Wells. Finalistă a întrecerii de la Budapesta, din a doua jumătate a lunii februarie, Vondrousova a debutat la Indian Wells cu o victorie în două seturi strânse în faţa Laurei Siegemund (Germania), apoi s-a dezlănţuit în faţa favoritei 14, Daria Kasatkina, al cărei joc s-a casat la  propriu sub atacurile talentatei stângece, partida încheindu-se într-o oră şi 11 minute, scor 6-2, 6-1.

România termină pe ultimul loc în calificările pentru Europeanul de handbal din 2020 » Știm toate echipele calificate

Montoya va părăsi cel mai probabil echipa națională

Articol de — Marian Ursescu Duminica, 16 Iunie

România a pierdut al cincilea meci din calificările pentru Europeanul de handbal din 2020, scor 25-34 cu Franța. Partida de la Nantes a fost, probabil, ultimul meci al selecționerului Manuel Montoya pe banca tehnică.

România nu a reușit calificarea la Euro 2020, deși va fi prima ediție la care Federația Europeană de Handbal a mărit numărul de participante de la 16 la 24! Într-o grupă cu Franța, Portugalia și Lituania, „tricolorii” au reușit doar două puncte, reușind să treacă de baltici, la Târgoviște. În schimb au pierdut clar în fața Franței și a Portugaliei, dar și la Klaipeda.

Astăzi, după înfrângerea clară de la Nantes, contra „cocoșilor”, românii au căzut pe ultimul loc în grupă, după ce Lituania a reușit un egal în Portugalia, 28-28!

România s-a bazat pe foarte mulți tineri, consemnându-se debutul lui Andrei Lazăr, al lui Tudor Botea și al lui Liviu Caba. Selecționerul Manuel Montoya nu i-a mai oprit în lot pe Mihai Popescu, Alexandru Șimicu și Adrian Rotaru, dorind să-i vadă la lucru și pe jucătorii care au jucat mai puțin până acum. Românii au arătat mai mult curaj în prima repriză, dar nu au pus în niciun moment probleme gazdelor, care au jucat și ele fără să se întrebuințeze prea mult. După ratarea obiectivului, calificărea la Euro 2020, selecționerul spaniol Manuel Montoya are zilele numărate la echipa masculină, urmând cel mai probabil să fie schimbat. 

CLASAMENT FINAL GRUPA 6

1. Franța 10p
2. Portugalia 9
3. Lituania 3
4. România 2

S-AU STABILIT TOATE ECHIPELE CALIFICATE

Ultima etapă a calificărilor pentru Euro 2020 a clarificat situația echipelor calificate la turneul final care va avea loc anul viitor în trei țări diferite: Austria, Suedia și Norvegia. Spania, campioana en-titre e, de asemenea calificată. În urma calificărilor, au obținut biletele pentru turneul final Germania, Polonia (grupa 1), Croația, Elveția, Serbia (grupa 2), Macedonia, Islanda (grupa 3), Slovenia, Letonia, Olanda (grupa 4), Cehia, Belarus, Bosnia Herțegovina (grupa 5), Franța, Portugalia (grupa 6), Ungaria, Rusia (grupa 7), Danemarca, Muntenegru, Ucraina (grupa 8). 

Explicațiile lui Tomas Ryde înaintea Campionatului Mondial din Japonia: de ce nu le-a convocat pe Sorina Târcă și Laura Chiper, ce obiectiv au „tricolorele” și în ce jucătoare își pune baza

1573481159465.jpg?width=924&height=600

Tomas Ryde (59 de ani), suedezul care se află din luna mai la al doilea mandat pe banca tehnică a echipei României, a explicat ieri, în linii mari, pe ce criterii s-a bazat când a alcătuit lotul „tricolor” pentru Campionatul Mondial din Japonia.  

Naționala noastră face parte din Grupa C, alături de Ungaria, Muntenegru, Spania, Senegal și Kazakhstan, urmând să debuteze pe 30 noiembrie cu o partidă în fața Spaniei.

Ryde a recunoscut că a pus și va pune accent pe defensivă, așa cum s-a întâmplat și pe vremea lui Ambros Martin. În concepția suedezului nu e neapărat nevoie să joci dacă ai o atitudine pozitivă și îți încurajezi colegele de pe banca de rezerve. 

Tomas Ryde s-a plâns de faptul că, la echipele importante din România, străinele iau fața româncelor care nu-și mai găsesc locul în echipă și că acestea nu luptă pentru a-l recâștiga. 

Echipa României va pleca pe 20 noiembrie în Japonia, lotul de 18 anunțat acum câteva zile fiind în proporție de sută la sută stabilit. Degeaba mai speră fanii, pe rețelele de socializare, ca suedezul să facă schimbări de ultim moment. Acestea nu se vor produce decât în cazul unor accidentări nedorite. Tomas Ryde a discutat principalele subiecte.

DESPRE ECHIPA ROMÂNIEI 

„Treaba mea este să creez o echipă competitivă, atât pe termen scurt, cât și pe termen lung. Fiecare jucătoare care vine la echipa națională își dorește să câștige. Legat de ce a făcut Ambros la echipă am observat că s-a pus foarte mult accentul pe apărare, portarii au avut un rol extrem de important în echipă. Apoi totul s-a prăbușit odată cu accidentarea Cristinei Neagu. Este ușor să analizezi echipa României și să-ți dai seama unde trebuie lucrat. Accentul trebuie pus pe apărare. Pe asta ne-am bazat când am făcut selecția, nu am ținut cont de cine este cea mai bună marcatoare din Liga Națională. Am ținut cont de grupa pe care o vom avea la Mondiale. O grupă grea cu Ungaria, Spania și Muntenegru. Sper să nu avem surprize cu Senegal sau Kazahstan”.  

DE CE BAZALIU? 

Am selecționat-o pe Bianca Bazaliu pentru că s-a descurcat foarte bine în perioda de pregătire și consider că este jucătoarea căreia să i se acorde încredere pentru poziția de inter stânga. Se descurcă bine acolo, piesă de bază în „sistemul defensiv”. 

DE CE PERIANU ȘI ZAMFIRESCU?

„Am fost acum două săptămâni la Vâlcea pentru a o vedea pe Mădălina Zamfirescu. Deși nu a jucat, mi s-a părut că la antrenament s-a mișcat foarte bine în defensivă. Nu aș fi luat-o dacă nu aș fi văzut-o personal cum se pregătește. Consider că va fi om de bază în apărare când Cristina va ieși la schimbare. Așadar, Perianu și Zamfirescu vor fi piesele cheie în jocul nostru defensiv. Când o am pe Zamfirescu la echipă este plină de energie, entuziastă. De pe bancă își încurajează continuu colegele, este foarte pozitivă. Avem nevoie de astfel de jucătaore la lot, care să respecte rolul care li se dă”.

DE CE CRISTINA NEAGU? 

„S-a discutat mult despre prezența Cristinei în Japonia. Acum trei săptămâni, când am discutat cu ea, șansele să ni se alăture erau de 20%. Apoi lucrurile au mers din ce în ce mai bine. Am văzut că a jucat destul de mult. Rolul nostru al tehnicienilor este să le sfătuim pe fete, să le spunem ce au de făcut. Cine nu respectă sfaturile și indicațiile nu are ce căuta la echipa națională”. 

DE CE BUCESCHI ȘI PRISTĂVIȚĂ? 

„Eliza Buceschi și Laura Pristăviță sunt jucătoarele pe care ne vom baza în atac, deși mai au câte ceva de recuperat pentru a se integra în jocul echipei. E greu să fii un bun conducător de joc în Liga Națională, trebuie să muncești mult, dar eu am urmărit-o pe Eliza și mi se pare ce ea este la un nivel bun în acest moment. Joacă foarte bine și sper ca alături de Cristina să ajute echipa în atac”. 

DE CE NU MERGE SORINA TÎRCĂ? 

„Tîrcă este o bună jucătoare de atac, chiar am văzut-o la Brașov săptămâna trecută. Am însă mai mare nevoie de Bazaliu și Perianu în apărare. Tîrcă, pe undeva, concurează pe post cu Cristina Neagu. Sorina are nevoie să devină mai puternică, să mai acumuleze experiență internațională. S-a văzut că în ultimele cinci minute ale meciului cu CSM nu a mai putut să marcheze pentru că Cvijici și Klikovac s-au apărat mult mai bine și au blocat-o. Cu siguranță va fi o soluție pentru viitor la echipa națională, dar acum am fost nevoit să mă concentrez pe jocul defensiv și ea a rămas în afara lotului. Este foarte tânără și sunt sigur că progresele ei se vor vedea în viitorul apropiat”.

DE CE NU A SELECȚIONAT-O PE LAURA CHIPER?

„Ne-am dorit mai multă viteză pe contraatac și pe repliere. Acesta a fost motivul pentru care am ales-o pe Seraficeanu. La Laura nu am văzut evoluția pe care o așteptam. Am vorbit cu ea despre condiția ei fizică, am antrenat-o din iulie până de curând. A fost o decizie foarte grea, dar repet, dacă o jucătoare nu face ce îi spun nu se poate aștepta să continue această colaborare”.

„Eu nu dau explicații de ce nu selecționez o jucătoare sau alta, dar am stabilit niște limite clare pe care ele trebuie să le respecte pentru a fi selecționate. Cine are carențe în pregătirea fizică, nu are ce căuta la echipa națională" 

„Urmăresc ce se întâmplă acum în handbalul românesc, la echipele de club. Din păcate străinele au luat locul jucătoarelor din România care sunt nevoite să plece la cluburi din străinătate. Dar acolo nu iau locul numănui, ele trebuie să-și câștige locul în echipă sau se întoarcă acasă. Ca antrenor străin care activează în România, consider că ar trebui să se dea mai multă încredere jucătoarelor autohtone” 
- Tomas Ryde, selecționer România

sursa

SCM RM. VÂLCEA - BREST // Ultima strigare! Campioana României joacă un meci decisiv pentru calificarea în faza grupelor principale din Liga Campionilor

Image

SCM Rm. Vâlcea este aproape calificată în primăvara Ligii Campionilor, având avantajul meciurilor directe cu Bietigheim, la egalitate de puncte. Numai că, vâlcencele își doresc să ajungă în faza a doua a competiției și cu puncte. Pentru asta au nevoie de un rezultat bun în disputa cu vicecampioana Franței, Brest Bretagne.

E un meci extrem de greu. Întâlnim una dintre cele mai în formă echipe. Brest, alături de Gyor, sunt singurele formații care au câștigat toate cele cinci întâlniri de până acum. Ne dorim însă să facem cel mai bun meci al nostru și să terminăm anul cu o prestație pe placul suporterilor”, a declarat antrenorul Florentin Pera.

În meciul tur, SCM Rm. Vâlcea a suferit cea mai drastică înfrângere din istoria echipei, 24-37. „Meciurile următoare au dovedit că a fost o întâmplare, că am prins una dintre acele zile în care nimic nu-ți iese. Cel mai mult regret faptul că nu am reușit un rezultat bun cu Buducnost. Am avut șansa, am condus până în ultimele minute”, spune Pera.

Redutabilă pe teren propriu, campioana României e capabilă de o surpriză în ultimul meci al grupei. „Punctele sunt importante, e clar că și ele vin să le câștige, dar eu am încredere că vom arăta de ce suntem capabile cu adevărat. E ultimul meci în 2019 și știm că ultima impresie contează întotdeauna”, a încheiat tehnicianul vâlcean.

Brest a ajuns de joi la Rm. Vâlcea și și-a adus toate vedetele. Campioanele mondiale sau europene Kalidiatou Niakate, Pauline Coatanea, Pauletta Foppa, golgeterul sloven Ana Gros, portarul danez Sandra Toft sau centrul suedez Isabelle Gullden, fosta jucătoare a CSM București. Brest are o serie incredibilă în toate competițiile, având 14 victorii, un egal și o singură înfrângere.

11 jucătoare

de la SCM Rm. Vâlcea vor fi prezente la Mondialul din Japonia: Dumanska, Ciucă, Florica, Zamfirescu, Băcăoanu (România), M. Lopez, M. Gonzalez, Alicia Fraga (Spania), Liscevici, Treifunovici (Serbia), Batinovici (Muntenegru)

CLASAMENT GRUPA C

Echipă Meciuri Golaveraj Puncte
1. Brest Bretagne 5 175-146 10
2. Buducnost 5 134-129 6
3. SCM Rm. Vâlcea 5 125-139 2
4. BBM Bietigheim 5 143-163 2

click aici pentru sursa

Ionuț Stroe, ministrul Tineretului și Sportului, prima reacție în cazul de dopaj: „Regret! Am fost informați de ANAD despre acest caz”

1574111253345.jpg?width=924&height=600

Ionuț Stroe, noul ministrul al Tineretului și Sportului a vorbit despre cazul fără precedent în sportul românesc.

Agenția Națională Antidoping a notificat 3 jucătoare de la Corona Brașov, componente și ale naționalei de handbal feminin a României, pe care le suspectează că au apelat, ca și restul componentelor de sub Tâmpa, la terapia cu laser intravenos, interzisă de regulamentul WADA.

Este vorba despre jucatoarele Cristina Laslo (23 de ani), Bianca Bazaliu (23 de ani) și Daria Bucur (20 de ani).

Vă pot confirma că am fost informați astăzi de ANAD cu privire la o suspiciune legată de trei sportivi, dar nu pot să vă ofer mai multe detalii, nume, sportul, sexul sportivilor. Nu pot comenta mai mult.

Personal, regret orice situație în care există suspiciuni sau cazuri de dopaj. Îmi doresc să nu se confirme, dar vom vedea ce vor spune forurile independente.

Din punctul de vedere al ministerului, nu pot comenta asupra unor proceduri în derulare pentru că structurile politice/instituționale nu au competență în astfel de cazuri, ba chiar este interzisă o implicare sub orice formă, câtă vreme există o procedura deschisă. Este o separare clară, ministerul nu se implică!

Vom comenta mai multe când procedura va ajunge la o concluzie clară
”.

click aici pentru sursa

Simona Halep ”se luptă” cu Novak Djokovic pentru un premiu inedit! Și Stefanos Tsitsipas este candidat

2019 WTA Finals - Day Two

Luptătoarea Alina Vuc (vicecampioană mondială la cat. 50 kg), scrimera Bianca Pascu (medaliată cu bronz la sabie la Mondiale), halterofila Loredana Toma (bronz la Mondiale şi campioană europeană la cat. 64 kg), pugilista Lăcrămioara Perijoc (campioană europeană la cat. 54 kg), halterofila Elena Andrieş (campioană europeană la cat. 49 kg), luptătorii Florin Tiţa (vicecampion european la cat. 55 kg, greco-romane), Kriszta Incze (vicecampioană europeană la cat. 65 kg), trăgătoarea Laura Coman (campioană euroopeană la puşcă aer comprimat 10 m), tenismanul Horia Tecău (două titluri ATP la dublu) şi handbalista Crina Pintea (câştigătoarea Ligii Campionilor cu Gyori Audi ETO KC, cel mai bun pivot al competiţiei) sunt ceilalţi sportivi români nominalizaţi la  cea de-a 47-a ediţie a anchetei.

Simona Halep, la concurenţă cu Novak Djokovic şi Stefanos Tsitsipas

În afară de Horia Tecău, cel care îi va fi partener la Jocurile Olimpice de la Tokyo, Simona mai are rivali redutabili din tenis - este vorba de sârbul Novak Djokovic, învingător şi el la Wimbledon dar şi la Australian Open, şi grecul Stefanos Tsitsipas, cel care a câştigat recent Turneul Campionilor de la Londra. Un alt sportiv elen, baschetbalistul Giannis Antetokounmpo, se numără şi el printre favoriţi.

În 2018, laureatul anchetei a fost căpitanul echipei de fotbal a Croaţiei, Luka Modric, după ce a jucat finala Cupei Mondiale şi a cucerit Liga Campionilor cu Real Madrid. Simona Halep s-a clasat a treia, după ce în 2017 a fost a doua.

click aici pentru sursa

Portarul care a umplut poarta Angolei în meciul cu România la Olimpiadă face senzaţia şi la Mondiale

angola 10

În această dimineaţă, portarii Angolei nu au avut ce face în faţa Olandei, scor 28-35.

Meciurile de la Campionatul Mondial de handbal sunt în direct pe canalele Digi Sport până pe 15 decembrie. Partidele pot fi văzute şi pe aplicaţia Digi Online.

Teresa iese în evidenţă atât prin greutate sa total neobişnuită la un asemenea nivel, dar şi prin paradele extraordinare de care este în stare. Joacă la echipa naţională a Angolei din 2013, când a participat la CM din Serbia.

Teresa Almeida, portarul Angolei. Are 98 de kilograme şi o înălţime de 1,70 metri

În urmă cu trei ani şi jumătate, România pierdea meciul cu Angola la Jocurile Olimpice de la Rio, 19-23, una dintre marile surprize negative oferite de fetele din naţionala noastră de handbal. Teresa a apărat atunci extraordinar şi a exasperat-o până şi pe marea noastră handbalistă Cristina Neagu.

România a mai pierdut o dată cu Angola, în 2001, victorie care reprezenta prima izbândă a acestei ţări în faţa unei echipe europene la un Campionat Modnial.

Teresa nu are însă nicio problemă că are o greutate ieşită dn comun pentru sportul de performanţă.

"Pentru că sunt mai grasă şi diferită de ceilalţi trebuie să muncesc din greu, să am multă voinţă. Dar sunt foarte mândră. Cred că voi mai slăbi pentru nuntă. Pentru rochie, nu", declara, cu umor, portarul Angolei în 2016, după ce i-a închis poarta Cristinei Neagu.

click aici pentru sursa