Jump to content
Sign in to follow this  
teroristul22

Stiri/Noutati din Tenis/Handbal

Recommended Posts

Simona Halep, în topul celor mai mari surprize din ultimii 10 ani. Meciul pe care toți fanii vor să îl uite

simona halep

Este vorba despre finala de la Roland Garros, din 2017, atunci când ”Simo” a condus-o pe Jelena Ostapenko cu 6-4, 3-0, dar a fost învinsă incredibil de sportiva din Letonia. La scorul precizat mai sus, Halep a ratat și câteva mingi de 4-0.

Totuși, Halep a trecut repede peste acest eșec. Mai întâi, și-a luat revanșa în fața ”Alonei”, pe care a învins-o la Beijing, în semifinale (6-2, 6-4), devenind în premieră numărul 1 mondial. Mai mult, după un an, ”Simo” s-a impus la Openul francez, după o finală cu Sloane Stephens.

Topul celor mai mari surprize din ultimii 10 ani

1. Roberta Vinci - Serena Williams - 2-6, 6-4, 6-4. US Open - 2015

2. Monica Puig - Angelique Kerber - 6-4, 4-6, 6-1. Olimpiada - 2016

3. Jelena Ostapenko - Simona Halep - 4-6, 6-4, 6-3. Roland Garros - 2017

4. Dominika Cibulkova - Angelique Kerber - 6-3, 6-4. Turneul Campioanelor - 2016

5. Bianca Andreescu - Angelique Kerber - 6-4, 3-6, 6-4. Indian Wells - 2019

6. Li Na - Caroline Wozniacki - 3-6, 7-5, 6-3. Australian Open - 2011

7. Victoria Azarenka - Maria Sharapova - 6-3, 6-0. Australian Open - 2012

8. Flavia Pennetta - Li Na - 7-6 (5), 6-3. Indian Wells - 2014

9. Xie Su-Wei - Agnieszka Radwanska - 6-2, 7-5. Australian Open - 2018

10. Ashleigh Barty - Petra Kvitova - 7-6 (6), 3-6, 6-2. Miami - 2019

Primele turnee la care participă Simona Halep, în 2020

Campioana de la Wimbledon va bifa primul turneu din 2020 la Adelaide. Aceasta va fi competiția inaugurală în orașul natal al lui Darren Cahill, iar ”Simo” nu putea lipsi. "Când am auzit pentru prima oară despre acest turneu, am spus că voi participa cu siguranţă", a declarat Halep, în vara acestui an.

Adelaide International, o competiţie combinată ATP şi WTA, va înlocui turneul Sydney International, care a fost retras din calendar pentru a se face loc viitoarei Cupe ATP, rezervată echipelor masculine.

Aceasta va fi întrecerea premergătoare turneului de Grand Slam de la Australian Open. Câștigarea celui de-al treilea titlu major al carierei reprezintă primul obiectiv al Simonei din 2020.

click aici pentru sursa

Simona Halep face senzație pe Instagram. Nepoata ei, din nou în centrul atenției

halep-tania

Sportiva de 28 de ani se relaxează în țară alături de nepoata sa, Tania. Simona a postat pe Instagram o fotografie în care este la cumpărături, într-un magazin cu jucării, alături de micuță.

Tania, mică vedetă pe contul de Instagram al Simonei Halep

Tania este deja o mică vedetă. Simona Halep a postat și în trecut imagini cu nepoțica ei, în vârstă de trei ani.

După turneul de la Adelaide, la începutul lui 2020, sportiva a pus pe Insta Story un clip cu Tania, care ținea racheta de tenis în mână.

Când revine Simona pe teren

Simona Halep nu va participa la Fed Cup și nici la Sankt Petersburg și Hua Hin.

De-abia de la jumătatea lunii februarie Simona va reveni în circuit și o va face la Dubai (17-23 februarie), turneu cu premii totale de 2.5 milioane de dolari.

Următoarea săptămână (24 februarie - 1 martie), va fi prezentă la Doha, acolo unde, în 2019, atingea finala, fiind învinsă dramatic de Elise Mertens.

click aici pentru sursa

"Nu-mi spui tu mie nimic despre regulament!" Patricia Țig, criză de nervi. "Ăsta nu ştie nimic, e un dobitoc!"

patricia tig colaj

Exact în acel moment, arbitrul de tușă a strigat out, iar arbitrul de scaun a consultat monitoarele, după ce i s-a părut că Țig ceruse challenge, cu toate că Wang returnase cu mult în afara terenului.

A urmat un adevărat scandal, iar meciul a fost întrerupt 5 minute.

Arbitru: "Domnişoara Ţig a cerut challenge la ultima minge, spre partea stângă", a spus arbitra de scaun.
Patricia Țig: "Nu, asta a fost afară. De ce? A fost atâta de mult afară", a spus Țig
Arbitru: "N-am văzut asta", a spus arbitra de scaun.
Patricia Țig: "Dar verifică mingea. E atâta de mult afară. Dar nu e greşeala mea, e greşeala ta. Vreau ca tu să schimbi decizia. E atât de mult afară, nu a fost aproape. Haide! E treba lui (n.r.: a arbitrului de tuşă) să ştie asta. Nu, nu, verifică mingea. E greşeala ta, tu trebuie să verifici chiar acum! Cheamă supervizorul!", a spus Țig, care a continuat cu o replică în limba română, în care a făcut referire la arbitrul de tușă: "Ăsta nu ştie nimic, e un dobitoc!"

Apoi, Țig a solicitat ca supervizorul turneului să vină și el.

Patricia Țig: "E vina lor, nu a mea. Mingea a fost afară atât de mult. Ei nu au văzut asta, nu ştiu de ce. Nu-mi spune tu mie nimic despre regulament, în primul rând! Nu-mi spune tu mie nimic la acest turneu, bine? E punctul meu şi e greşeala voastră. Eu m-am referit la acea minge, despre care am cerut să fie verificată, nu puteam să zic că e afară şi cealaltă", i-a spus Țig acestuia.

Patricia Țig s-a calificat în turul 2 la Hua Hin

În timp ce se certa cu arbitrii, publicul thailandez aplauda, iar antrenorul ei, Răzvan Sabău, i-a spus să reia meciul.

În cele din urmă s-a repatat punctul şi Ţig a câştigat punctul. Românca de 25 de ani a câștigat și meciul și s-a calificat în turul 2 la turneul din Thailanda, unde o va întâlni pe Xiaodi You (210 WTA).

Meciul cu Wang a durat două ore şi 13 minute.

click aici pentru sursa

Replica Simonei Halep, după ce Ilie Năstase i-a cerut să nu mai reprezinte România în competițiile WTA

Simona Halep va participa săptămâna viitoare la turneul WTA de la Dubai, în direct pe Digi Sport 2 și în aplicația Digi Online. Sportiva noastră a plecat azi spre Emiratele Arabe Unite și a dezvăluit că s-a pregătit singură în perioada petrecută în România.

Referitor la declaraţia lui Ilie Năstaseconform căreia ea nu ar mai trebui să reprezinte România ci Federaţia Română de Tenis la turneele internaţionale până când asociaţia nu va primi finanţare de la Ministerul Tineretului şi Sportului, Halep a afirmat:

"Eu joc cu România pe spate tot timpul, România este lângă mine tot timpul şi atunci când consider că sunt aptă 100% joc în echipa de Fed Cup a României. Deci eu joc permanent pentru România la toate turneele. 

Am spus de multe ori că o medalie la Jocurile Olimpice reprezintă obiectivul meu în anul 2020. Nu contează ce fel de medalie, dar sper să fie o medalie".

sursa: https://m.digisport.ro/tenis/replica-simonei-halep-dupa-ce-ilie-nastase-i-a-cerut-sa-nu-mai-reprezinte-romania-in-competitiile-wta-796282

Deschis la Rotterdam: Dan Evans a fost învins în sferturile de finală de Gael Monfils
_110913580_danevans.jpg

Numărul unu britanic Dan Evans a fost eliminat de la Rotterdam Open în faza sfertului de finală, după ce a pierdut vineri în apărarea campionului Gael Monfils.

A treia sămânță Monfils a trecut printr-un prim set strâns pentru a câștiga 7-6 (7-5) 6-2.

Francezul se va confrunta fie cu Serbia-ul Filip Krajinovic, fie cu cel de-al șaptelea seminț al rusului Andrey Rublev.

Spaniola Pablo Carreno Busta îl va juca pe adolescentul canadian Felix Auger-Aliassime în cealaltă semifinală.

Carreno Busta l-a învins pe italianul Jannik Sinner 7-5 3-6 7-6 (8-6), în timp ce Auger-Aliassime a depășit-o pe Aljaz Bedene din Slovenia 6-4 7-6 (8-6).

Click aici pentru sursa

Edited by darK :x, .

Sorana Cîrstea este în mare formă la Dubai - vrea să treacă de Anett Kontaveit, jucătoarea învinsă de Halep la Melbourne

2020 Australian Open - Day 1

Sorana Cîrstea le-a învins pe Margarita Gasparyan, Julia Goerges și Carla Suarez-Navarro pentru a ajunge pe tabloul principal de la Dubai. Românca de pe locul 70 în lume simte că este în formă și că își poate continua parcursul bun din Emirate.

"A fost un tablou de calificări foarte diferit de ce găsim de obicei, a fost cel mai greu parcurs, însă mă bucur pentru că am nevoie de meciuri, de jucătoare puternice. Sunt foarte bucuroasă de jocul meu de până acum," a declarat Sorana Cîrstea, într-un interviu acordat în exclusivitate reporterului Digi Sport, Gabriel Morariu.

Sorana Cîrstea - Anett Kontaveit | marţi, 17:30, Digi Sport 2

Anett Kontaveit este adversara Soranei din primul tur de la Dubai. Jucătoarea din Estonia a ajuns până în sferturile de finală de la Australian Open în acest an, unde a fost eliminată de Simona Halep.

"Antrenorul meu o ştie destul de bine, probabil el se va uita la meciuri şi va gestiona tactica şi tot ce e nevoie. Însă nu contează cine e în partea cealaltă a fileului, în ziua de azi toată lumea joacă, toată lumea are valoare. Important este să stai acolo, să-ţi faci jocul şi să fii cât de puternic poţi," a mai spus Sorana Cîrstea.

Duelul dintre Sorana Cîrstea și Anett Kontaveit este în direct la Digi Sport 2, marţi, nu înainte de ora 17:30.

click aici pentru sursa

Dinamo, aproape de Liga Campionilor! Victorie fabuloasă a ”câinilor” în deplasarea de la Lisabona

Jmhhc2g9OWFkMzZmNThiZTdiMWYzYjM2ZTEzZjFkMDIyNmRjYzU=.thumb.jpg

Dinamo București a câștigat prima manșă a play-off-ului pentru optimile Ligii Campionilor la handbal masculin. Bucureștenii au învins-o pe Sporting cu 26-25, la Lisabona.

Interul croat Ante Kuduz și portarul iranian Saed Heidarirad au fost cei mai buni oameni ai echipei lui Constantin Ștefan.

Principalii marcatori ai partidei au fost Ghionea, cu opt goluri, pentru Sporting, respectiv Kuduz, cu șapte reuşite, pentru Dinamo.

Dinamo – Sporting ( returul ) se va juca pe 1 martie, în sala Dinamo, de la ora 17:30.

Câștigătoarea se va califica în optimile de finală ale Ligii Campionilor.

În sezonul trecut, Dinamo a întâlnit-o pe Sporting în aceeași fază a competiției. A pierdut ambele manșe (31-32 și 26-27), ratând calificarea.

click aici pentru sursa