Jump to content
Sign in to follow this  
✕ Matei ✕

Probleme casti

Recommended Posts

Salut,azi mi-am cumparat aceste casti pentru PC: https://altex.ro/casti-gaming-hyperx-cloud-stinger-core-pc-ps4-negru-albastru/cpd/CASHXHSCSCBK/ .Am ajuns acasa,le-am pus in jack(au doar o mufa,nu 2)si cand dau sa intru pe youtube,vocile nu se audiar muzica foarte incet,in csgo la fel este calitate joasa dar cand dau la sound si schimb soundul se aude faorte bine acel bip,sau la realtek cand dau test.Precizez ca am windows 10 pro x 64bits.

Cred ca e din cauza Realtek,nu am acces la un pc acum ca sa iti spun exact unde sa umbli....in programul Realtek este o optiune Karaoke(in dreapta Egalizatorului) care ar trebui sa fie setata pe 0...doar asta ar explica de ce vocile nu se aud iar muzica se aude dar cu volumul redus.

Atunci problema s-ar putea sa fie la mufele jack,incearca sa introduci mufa castilor doar partial sau sa o rotesti,sa vezi daca e vreo diferenta in sunet.

Cred ca au un fir dezlipit,firele sunt destul de subtiri si fragile....decat sa le desfaci mai bine le returnezi,am primit si eu unele defecte din fabrica acum ceva timp.

Edited by Uzzy™, .

Nu cred,avand in vedere ca le-am pus la un laptop si mergeau impecabil,cred ca o problema sunt driverele.Ce sa fac la drivere si cum sa fac?

Trebuia sa precizezi ca ti-au mers pe laptop si nu pe desktop...nu stiu care ar fii cel mai bun program pentru drivere dar eu am folosit iobit driver booster,il poti incerca si tu sau le poti da uninstall la drivere din Device Manager ca sa lasi Windows-ul sa iti caute drivere automat.Nu cred sa fie de la drivere,nu prea exista cale de mijloc cand vine vorba de un sound driver,daca e unul corect atunci iti functioneaza sunetul iar daca nu,nu(la tine se aude sunetul dar distorsionat,adica partial).Incearca alte casti in mufa jack a pc-ului,orice fel de casti..chiar si unele de telefon se poate ca jack-ul sa fie defect...si te rog sa-mi spui daca jack-ul sta bine cand sunt castile bagate...daca ti se pare ca e slabit sau ca se misca,asta e cam tot ce-mi trece prin cap...nu stiu daca te mai pot ajuta cu mai multe.Succes

Edited by Uzzy™, .

Ciudata treaba,castile cumparate iti merg la laptop dar nu la desktop...asadar castile nu sunt defecte,jack-ul nu e defect iar driverele sunt bune din moment ce ai incercat alte casti si au mers,pentru mine e un mister total.Dai click drepta pe sound mixer(iconita aceea din task bar de unde iti setezi volumul sunetui) apoi click pe Playback Devices dupa care alegi sursa,click pe tab-ul Enhancements,care din ele sunt bifate si care nu?

Edited by Uzzy™, .

Acuma nu imi merg nici o pereche de casti pe desktop dar pe laptop da.

Iti trebuie un spliter (tot de la Altex/Media Galaxy), din jack mama -> via jack tata combo (split in 2 cai Audio + Microfon). Arata asa: https://www.pcgarage.ro/adaptoare/sandberg/jack-35-mm-female-2x-jack-35-mm-male-1/

Ma rog, pe Altex nu l-am gasit pe site, insa sigur e prin magazine ca am mai cumparat si eu odata.

Placa ta audio de pe calculator are mufe de tip OA care nu suporta jack cu 3 faze. Daca te uiti atent, o sa vezi pe jack-ul de la casti 3 benzi negre care au menirea sa faca split la surse. 2 din ele sunt pentru audio (dreapta/stanga) si inca una pentru microfon. Adaptorul de sus exact pentru asta e. Pe laptop (mai ales unde exista mufa combo), merge fara probleme, la fel ca si pe placi audio mai noi. Cel mai bun exemplu de mufa audio JACK combo e pe telefoane.

MUYHSMFF.C.jpg      VS     images?q=tbn:ANd9GcTFAX3B10_xSz3zl09BOwl

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

Despre noi

Suntem o comunitate aparuta in anul 2010 ce are ca scop sa prezinte si sa aduca in calculatoarele voastre socializare, competitie, public si foarte multa actiune. Alatura-te celor 200.000 de membri iar impreuna vom dezvolta cat mai mult termenul de 'comunitate'

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.