Jump to content
Sign in to follow this  
Busky

Teamfight Tactics – notele patch-ului 10.2

Recommended Posts

Salutări, genii ale tacticii!

Bun venit la patch-ul 10.2, cel în care avem buff-uri pentru caracteristicile, campionii și obiectele care s-ar bucura de puțină atenție. Am pregătit și câteva nerf-uri, dar în principiu, acest patch are rolul de a transforma anumite elemente mai puțin folosite sau mai slabe din TFT în niște opțiuni mai atrăgătoare. În plus, introducem și câteva modificări generale de sistem cu scopul de a scurta puțin durata meciurilor. Nu în ultimul rând, mărim pragul minim pentru factorii aleatorii ai obiectelor primite, pentru ca jocurile să fie un pic mai corecte și pentru a menține meciurile cât mai variate.

• SISTEME

Durata meciurilor

• Durata fazei de planificare pentru rundele PvE: 30 secunde ⇒ 20 secunde

Sistemul de obiecte

• Sferele comune cu recompense: am eliminat posibilitatea de a primi 4 aur (valoarea medie scade cu 15%).
  • Sferele speciale cu recompense: am eliminat posibilitatea de a primi 7 aur (valoarea medie scade cu 3%).
  • Eliminăm cele mai problematice aspecte ale obiectelor primite de-a lungul unui joc, în special cele din primele trei runde PvE. Pe scurt, am mărit pragul minim pentru factorii aleatorii.
  • Acum jucătorii primesc mult mai rar obiecte finalizate.
  • Jucătorii pot primi obiecte finalizate doar dacă au deja componente pentru ele. Limita maximă a factorilor aleatorii nu s-a schimbat, dar acum jucătorii au mai multe șanse să primească un obiect finalizat pe măsură ce se apropie de această limită.
  • Acum jucătorii nu mai pot primi două obiecte finalizate de-a lungul aceluiași meci în timpul rundelor PvE. Această schimbare nu afectează recompensele pentru monștrii epici sau caruselul.
  • Am redus drastic șansele ca ''Forța naturii'' să apară în carusel.

Îmbunătățiri calitative

• Acum minionii și monștrii din rundele PvE sunt imuni la efectul ''Zefirului''.
  • Am actualizat interfața pentru contorul caracteristicilor cu o categorie cromatică pentru sinergiile rare (9 campioni infernali, de exemplu).
  • Am actualizat efectele vizuale pentru mica legendă spiritul runelor.
  • Am îmbunătățit major sistemul de alegere al micii legende și al skin-ului pentru arenă (cel din lobby). Încercați-l și spuneți-ne ce credeți.
  • Like 1