Jump to content
Sign in to follow this  
J-Dog1338

Review Huawei P40 Lite

Recommended Posts

Huawei-P40-Lite-Review-9.jpg

Huawei-P40-Lite-Review-7-473x630.jpg

M-am gandit sa va impartasesc si voua acest review peste care am dat. Asadar sa incepem:

Specificatii:

Procesor cu 8 nuclee Kirin 810 pe 7nm

6GB RAM

Memorie interna 128GB

4 camere: 48MP / 8MP ultrawide / 2MP macro si o camera de profunzime + 16MP camera de selfie

Ecran de 6,4″ LTPS IPS LCD cu rezolutie 1080 x 2310, adica o densitate a pixelilor de 398

Baterie de 4200mAh

Incarcare ultra-rapida pe 40W

Software si UI

Fiind vorba despre un telefon lansat dupa scandalul SUA-Huawei, nu ai Google Mobile Services, adica fara YouTube, fara Gmail, fara Maps si Waze si multe alte aplicatii. Intre timp, insa, AppGallery-ul celor de la Huawei se umple de aplicatii, deci e o chestiune de timp pana vom avea o mare parte din cele necesare. Spre exemplu, bancile deja au urcat aplicatiile precum si cativa dintre furnizorii de utilitati. Stiu, e greu fara aplicatiile Google fata de care am devenit nepermis de dependenti, dar se gasesc si inlocuitori, nu va faceti griji.

Design-ul lui Huawei P40 Lite

La prima vedere, P40 Lite te cucereste prin culorile foarte misto si a ecranului aproape edge-to-edge. Noi am primit varianta pe verde sau „crush green”. Aici au nimerit numele pentru ca din start vei avea un „crush” pentru culoarea asta. Cu toate ca nu sunt fan telefoane verzi, asta chiar mi-a placut. Celelalte culori sunt Midnight Black si Sakura Pink, deci, de toate pentru toti. E solid, robust, iti sta perfect in palma si chiar ma gandeam ca e printre putinele telefoane pe care le-am tinut in mana la care nu am simtit nevoia unei huse. P40 Lite are un ecran LCD, iar asta inseamna ca pe margini vei observa destul de des umbrele date de iluminatul din spatele ecranului. Mare pacat. In schimb, daca treci peste asta, ai parte de 6,4″ la o densitate a pixelilor foarte buna asa ca per total vei avea parte de o experienta placuta. Difuzorul e extrem de galagios, iar pana la un punct are un sunet foarte bun. Spre nivel maxim devine incomod.

Senzorul de amprenta il gasiti pe marginea din dreapta a telefonului fuzionat cu butonul „Power”. Oricum ai pune degetul, telefonul se deblocheaza fenomenal de rapid, dar si aici am gasit un mic inconvenient: ti se va intampla des sa il deblochezi din greseala in timp ce il scoti din buzunar. Daca nu apuci sa te uiti la el si il bagi rapid la loc, s-ar putea sa stea aprins.

Sursa: CLICK

• Like 1

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

Despre noi

Suntem o comunitate aparuta in anul 2010 ce are ca scop sa prezinte si sa aduca in calculatoarele voastre socializare, competitie, public si foarte multa actiune. Alatura-te celor 200.000 de membri iar impreuna vom dezvolta cat mai mult termenul de 'comunitate'

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.