Jump to content
Sign in to follow this  
Senaris

Concurs Halloween [2020]

Recommended Posts

Era 12:00 noaptea si venise hallowenul si casa  era deja decorata  specific ... ma duceam cu prieteni din usa in usa costumati sperand sa primim bonboane si vezusem o casa bantuita si mai darapanata si noi am crezut ca este facuta asa de hallowen , usa era deschis intram in casa si incepem sa intrebam daca e cineva acasa .pac se inchisese deodata usa si se auzise un scartait si o voce foarte groasa si inspaimantatoare ne-am speriat foarte tare 

• Like 3
  • Upvote 1

Era o simpla seara de primavara,in care odata pe an se facea o hora mai ciudata,numita „Hora de pomana”!Aceasta ora avea ca scop ajutarea sufletelor celor disparuti,sa simta iar bucuria vietii prin intermediul unei hore formata din oameni ce primeau cate o batista si o lumanare,pt. sufletul celui ce i se inchina hora.

Aceasta hora incepea la aparitia noptii si tinea pana aproape de ivirea zorilor.

Eu,un simplu adolescent,hotarasem cu alti doi prieteni,sa mergem si noi la hora,pt. a randui obiceiul.
Eu eram dintr-un sat vecin cu cel in care se facea hora,iar prieteni mei,erau din satul respectiv.Seara vebea,era ora 20:20 si incepuse sa se intunece incet.Grabit,am hotarat s-o iau pe o scurtatura,una ce trecea pe langa cimitirul saturilor.
Cand am trecut,m-am bagat in cimitir sa aprind o lumanare bunicilor,dar cand am dat sa plec,un fior teribil paraca incepuse sa-mi umble pe șirea spinarii.Aveam un presentiment necurat in legatura cu intoarcerea mea acasa,dar am ignorat totul,si am mers mai departe.

Odata ajuns acolo,am dat de cei doi,si am inceput sa „sarbatorim” intrand in hora comemorativa.
Dupa cateva ore,simteam cum m-i se inchid ochii,si doream sa ma odihnesc,asa ca incepusem sa iau la pas drumul,ca sa ajung acasa.

Ideea ca s-o iau pe drumului cel lung,m-i se parea absurda asa ca am decis sa ma intorc pe scurtatura.Proasta idee!
Cand am uract o panta ce ducea spre cimitir simteam cum fiorul incepuse sa reînvie,iar somnul din mine,sa moara.
Tare de fire,nu credeam in morti ce reinviau,sau in spirite rele,asa ca am hotarat sa continui drumul.

Ajunsesem pe la mijlocul cimitirului,cand deodata,incepuse un ciuhurez sa cante,bagand teama in mine!
Uitandu-ma sa vad pasarea,zarisem ceva,3 lumanari aprinse in spatele bradului pe care era pusa pasarea.In mintea mea,statea un singur lucru:
„-Eeh,cineva mai trecu’ pe aici si lasa niste lumini aprinse!”
Uitandu-ma mai atent,vazusem ca sub lumini erau 3 batiste negre pe care m-i se parea a fi un craniu de caine si niste oscioare ca si cele de la degetele mainilor.
Curios si totusi speriat,am intrat in cimitir sa ma lamuresc,clarificandu-mi ipoteza,si confirmandu-mi-o!
Socat,vazusem pe mormantul cui erau asezate aceste lucruri satanice!
Erau asezate pe mormantu unei babe,ce-si ucisese copilul,sa lumea sa nu mai intre pe proprietatea ei,si deranjand-o!
Acea baba,isi petrecuse viata ca fiind servitoarea Diavolului,facand diferite rituale la intersecti si in ape!
Speriat,am dat sa ies cat mai repede,da tresarisem o lumina ce mergea odata cu mine si care se mai pierdea printre pietrele funerare.Speriat in ultimul hal,reusisem sa ies de acolo,fara sa mai vad lumina aceea!

In spre satul meu se facea iarasi o panta putin abrupta,la inceputulc careia,era o intersectie.
Acolo,in mijloc,se afla o cratita veche si ruginita,cu lumanari si carpe legate pe ea,speriat am trecut pe langa ele in fuga,iar dupa,intorcandu-ma sa vad ce se intampla acolo,o vazusem!
Baba,statea pe mijlocul drumului,holbandu-se la mine,complet dezbracata si manjita cu mocirla rece,cu o mana intinsa,strigandu-mi parca:
„Roaga-te pt. pacatele mele”!
Am inchis ochii,mi-am facut semnul Sf. Cruci,si cand am deschis ochii iarasi,nu mai era absolut nimic!
Speriat am iesit in calea primei masini ce venea de la hora,ca sa ma duca si pe mine acasa,deoarece eram intr-o stare absolut jalnica!
Nici macar azi nu inteleg de ce m-i s-a aratat mie baba…

• Like 3

Acum 2 ani inainte cu 2 zile de Halloween, am mers baietii la fotbal in zona la mine, mai exact in curtea scolii. Tocmai facusem 18 ani, si am facut cinste cu cate o bere.. de acolo s-a ajuns la 2,3...10 beri. Bun. Seara, am terminat de jucat fotbal, dupa care am plecat acasa fericiti, putin ametiti. 

Ajung acasa, mananc ca tot omul si ma culc. Mentionez ca ai mei aveau o aniversare si nu erau acasa. Spre dimineata ma ridic sa merg la wc, imi iau ceva pe mine, deschid usa la camera si o vad pe vecina mea (ceva ciudat) ca merge spre camera alor mei. Nu zic nimic, ma duc la baie si cand ma intorc, pe patul din camera mea era un cutit cu sange. Da-ti seama, la 18 ani am inceput sa tip si sa plang. Ma duc la ai mei in camera, nimeni nimic. Ies afara, vecina fugea in spatele curtii. Din bucatarie se aud unele zgomote, insa imi era frica sa merg. Da.. m am dus. Frigiderul era deschis si un borcan de checkup era pe jos. Am zis gata, vor sa imi faca vreo farsa ceva. Ma linistesc si ma duc in camera la mine. Ce sa vezi, cutitul nu mai era pe pat. Ma uit in jur si erau niste urme pe jos de ange care duceau in camera alor mei. Credeam ca sunt ale mele, pana mea, am mers si nu m am uitat unde calc. Intru in camera si ai mei dormeau... cum naiba daca inainte cu 5, 10 min nu era nimeni? Imi dau 2 palme si ii trezesc, spunandu le ce s a intamplat. Dupa ce le am spus, se uita la mine, amandoi, mama plangea si imi spune "fiecare trebuie sa moara". Uite-o pe vecina cum sta spanzurata de copacul din spatele casei. Am crezut in continuare ca e o gluma proasta! Cand ies afara, vecina era alba ca varul, cu dintii stransi, gura deschisa si cu o sfoara intrata in gat... fapta este reala. As fi vrut sa nu fie adevarat.

Edited by Myst*, .

• Like 3
  • Haha 1
  • Confused 2
  • Sad 1
  • Upvote 1

Intr-o seara de halloween, dupa ce am pus lumina in dovlecii pe care ii sculptasem in timpul zilei si am facut cateva poze am hotarat impreuna cu prietenii in compania carora eram in acea seara sa mergem in parcul care se afla in apropiere.In dum spre parc se afla cimitirul, erau doua cai de a ajunge la parc, aveam de ales in a ocoli cimitirul sau a doua varianta, sa mergem pe cararea din cimitir si evident fiind in grup am ales a doua varianta.Afara se lasase o ceata densa si singura sursa de lumina erau niste felinare care faceau o lumina slaba, de ajuns ca sa poti vedea pe unde mergi. pe langa acestea mai erau aprinse doar candelele care luminau cate un mormant.Nu aveam nici o teama in a merge prin cimitir dar dintr-o data, in timp ce mergeam am calcat intr-o groapa care se formase la marginea unui mormant, speriat mi-am scos piciorul si m-am uitat la groapa, era foarte adanca ca si cum de acolo ar fi iesit cineva.Nu am mai stat pe ganduri si ne-am grabit sa iesim din cimitir, drumul spre iesire mi s-a parut extrem de lung avand in vedere ca in mintea mea orice sunet parea ceva straniu si toata noaptea m-am gandit la ce se intamplase, de ce aparuse acea groapa.M-am culcat si a doua zi m-am trezit ca si cum nu s-a intamplat nimic.

• Like 5
  • Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

Despre noi

Suntem o comunitate aparuta in anul 2010 ce are ca scop sa prezinte si sa aduca in calculatoarele voastre socializare, competitie, public si foarte multa actiune. Alatura-te celor 200.000 de membri iar impreuna vom dezvolta cat mai mult termenul de 'comunitate'

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.