Jump to content
Sign in to follow this  
乡BONZO

[Incepator] Black292

Recommended Posts

In acest topic o sa postezi toate lucrarile tale

Edited by Black292, .

• Like 1

Salut @Black292 

• Ce sa zic despre lucrare, ai 3 layere si cam atat
  • Stiu ca suntem incepatori dar sa ne jucam putin cu efectele sau sa cautam cum se fac anumite chestii eu cred ca se putea face
  • Se pare ca avem mici probleme de resize, si anume, acel background trebuia sa fie dat resize-ul cat rezolutia pe care o ai, adica 150x250px. Tu ai redimensionat in asa fel incat sa para ca ai un border, dar nu-i asa.
  • Logo-ul nu este nici el redimensionat corect. O redimensionare corecta este sa iei logo-ul, sa dai ctrl+t pentru a selecta logo-ul si apoi simpultan cu shift si alt tinute apasat sa trag de coltul din dreapta de exemplu si sa faci redimensionarea

Daca tot ai vrut sa folosesti acel background, in locul tau faceam un layer negru ca background (ca sa nu incep direct pe stock sa lucrez) dupa aceea luam acel stock si ii dadeam o opacitate de 19/20 % (daca nu are acel background negru in spate nu o sa se vada daca scazi opacitatea, de-aia il folosim)

Logo-ul, ii dai un inner shadow, un inner glow si o culoare, in cazul nostru albastru

Dupa daca vrei poti folosi un brush pe margine albastru si dupa ii scazi din opacitate

Si mai folosesti un color lockup pentru corectie de culoare

Si ajungi de la asta Avatar1.png aici Avatar1.png.24994909c4194c281382c22e994242c2.png Pentru ca vorbim de un avatar default, nu foarte complicat si potrivit ca sa fie purtat de toata lumea

O sa-ti las topicul Kaiirei sa vezi explicatiile pe care i le-am dat la cele doua avatare facute de mine ca exemplu

Prin urmare, grija mare la resize si incearca sa te joci putin cu toate efectele sa vezi ce iasa

Urmatoarea ta tema o sa fie: Vreau sa-mi raspunzi la 3 cereri din cele actuale Cereri

Le postezi aici, salvezi psd-ul si o sa le discutam ce ai facut si ce trebuia sa faci

Spor sa ai. Daca ai ceva nelamuriri/intrebari, nu sti ceva, imi zici si rezolvam.

Salut @BlackIDG 

Sa o luam cu inceputul.

Regie66.png.470f87b9990e563d15bdfda62a62d17d.png

• Nu prea inteleg ce ai facut cu acel stock de se vede blurat dar nu se face asa ceva. Daca cumva ai pus blur pe stock te-as ruga sa nu o mai faci. Daca vrei sa faci ceva unui stock. Dupa ce il redimensionezi ii dai ctrl+j pentru a multiplica acel layer si lucrezi pe el. 
  • Restul efectelor le-ai pus aiurea, gradient expose etc.

• As zice ca in prima faza sa incepi cu un expose si sa te joci cu gramma correction pentru ca stock-ul tau este putin cam deschis si ar merge o corectura
  • Dupa poti folosi un color lockup sa te joci putin cu el
  • Fontul puteai sa folosesti ceva mai simplist cum ar fi AXIS iar cel secundar neaparat sa fie wendy pe size 10 pixeli si pe none (Screenshot_2.png.188f79a20fe2b6242812a1cbcb5be742.png)

regi.png.0eb1df7e17097072c3715553d0b8b49b.png asta-i rezultatul. Avnd in vedere ca-i un stock de genu, nu poti face mare lucru. Momentan ii ok daca intelegi cum ar trebui sa arate.

Mark.png.543a4794c66d5786e1db1a51e5066406.png

• Efectele sa sti ca sunt ok daca foloseai si un expose si te jucai cu gamma correction
  • In schimb fontul ala nu are treaba deloc cu lucrarea. Nici cel principal nici cel secundar
  • Sunt destule fonturi pe dafont.com, poti gasi acolo multe si destul de interesante
  • Eu am folosit un font pe nume Aquire, il gasesti pe net daca iti dau eu 

54353.png.1d14b3c38bdd00411ffce6786fb00784.png Si cam asta-i rezultatul cu expose si cu un font care sa se potriveasca. Poti folosi si alte fonturi dar sa fie asemanator cu ce ti-am arat eu si sa nu uiti de fontul secundar

aSquel.png.6b699e324be117ce951ab206d0ec7bd5.png Aici e jale, mai ales fontul si aceasi treaba ca si la prima, ai blurat stock-ul. Nu se face asa ceva. Mai bine evita sa mai lucrezi cu blur si sa te folosesti de expose, curve, color lockup, gradiente etc

@BlackIDG in concluzie, din 3 avatare doar unul mi se pare ca a fost ok. O sa-ti las si fisierele PSD sa vezi ce ai gresit.

Urmatorul tau task o sa fie din nou 3 stock-uri le gasesti aici in care faci ce ti-am zis mai sus. Daca ai intrebari imi poti scrie pe discord. Spor sa ai

• Like 1

Salut @BlackIDG 

Acum parca mai discutam. Sa inteleg ca de data asta ai avut mai multa inspiratie.

Prima lucrare

Black_1.png.7547eaa025372e8d29087ed49a4171b5.png

Nu prea am ce comenta, fontul secundar ai uitat sa-l pui pe none ca sa se vada mai bine si puteai sa mai pui un color luckup pe kodak 5205 si un brush negru pe margine cu opacitate 30/40

Black_1.png.234af5e1bb8524e675670298541b4c16.png Ceva de genu. Nu se vad mari diferente dar arata mai intunecat si fontul arata mai bine daca-l pozitionezi ceva mai sus. In rest e ok

Lucrarea 2

Black_2.png.72f935158449173f4e6a69356d3e9b06.png

Bai, imi place cum arata lucrarea, fontul cat si acel style se potrivesc. Daca puneai un color lockup si un border arata super

Black_2.png.a66ce16d2bca1b1b69d01e1d11f72a62.png  

Lucrarea 3

Black_3.png.adf57ddb441b71b6297a9f00622afa25.png   

Puteai sa mai scazi putin din acel fill si arata bine

Iar daca vrei sa te joci mai mult cu lucrarea adaugi iar un color lockup pe crisp_winter, schimbam culoarea la text si facem facem un gradient cu mov in doua nuante, o sa lasam shadow pe size 1, adaugam niste bordere, putin brush negru pe margine si pe ochi cu opacitate scazuta

Si ajungem aici

Black_3.png.9803097b9306e57f439fca5e256a53c1.png  evident ca  se mai putea lucra, poate si la text dar asta iti arat ca si exemplu sa vezi ce mai puteai face

In concluzie, ai facut niste lucrari bune de data asta, pentru inceput.

Urmatorul tau task o sa fie sa-mi faci un avatar un un logo pentru ca am vazut cum merge treaba pe efecte si text si as vrea sa vad ce poti face si cu un logo

Poti cauta un stock sau sa te joci cu mai multe brush-uri si sa formezi un background in spate. Iar logo-ul incearca sa-l evidentiezi. Bafta, daca cumva ai intrebari le astept

Salut @BlackIDG 

Logo1psd.png.529c5d813ebde7fa170c853737d42a75.png

Frumoasa lucrare pot spune, problema e ca exista un dar:

• Fontul ala nu arata bine, la tine era pe 12 si ceva si trebuia sa fie pe 10 ca sa arate asa Logo1psd.png.8710fc0f725e5dd221a217478144a7c5.png 
  • Logo-ul ii ok, culorile se potrivesc cu contextul, dar trebuia sa te mai joci putin cu acel gradient si anume

Screenshot_4.png.338a0606f54b8ff6e92e2f821d26c969.png trebuia sa desparti putin acele culori din centru ca sa nu-ti apara acea dunga deasupra si sa arate asa 4.png.0974c34dcecea8012e9fe6b9c35cf79f.png Aici se vede cum trece de la o culoare la alta pe cand la tine se intrerupe acea culoare si incepe alta si se formeaza o linie si nu arata bine

• Ai pus la efecte pe el de l-ai omorat, si mi se pare ca se vede asa putin fara culoare asa ca am umblat putin si am debifat photo fill si inca ceva, am aplicat un brush. Am modificat putin culorile la logo pentru ca acel alb nu prea imi placea si am ajuns aici Logo.png.fa2e440d372a97fd618705b1af1d4ad4.png 
  • Evident ca mai mergea lucrat la ea dar asa pot spune ca arata mai decent, poate acel brush putin mai scazut. Oricate efecte ai pune, ideea este sa se vada bine, culorile sa nu fie sterse si sa se vada cat mai clar posibil

Prin urmare, urmatorul tau task o sa fie: O sa vreau sa incercam sa facem si ceva abstract, exact cum i-am zis si la kaiira

Ce presupune sa faci o lucrare abstracta. Pai sunt doua modalitati, fie faci de la 0 li9OAvb.png fie lucrazi pe unstock ca sa-ti fie mai usor ZVIeZwt.pngMYAD7FU.png

Ideea e sa-ti pui mintea la lucru sa faci ceva interesant. Fie ca lucrezi cu un logo sau pui doar un text, ideea e sa arate bine. Iti urez succes.