Jump to content
Sign in to follow this  
Naşu K

Problema PC - Placa de baza

Recommended Posts

*Configuratie

• CPU (brand, model): i5 7400
  • Motherboard (brand, model) Asus H110M-K
  • Ram (tip, cantitate) 8 GB DDR4 2400 mhz
  • Placa video (brand, model): Nvidia GTX 1050 TI
  • HDD/SSD (model, interfata) : SSD Kingston 120GB, Seagate Barracuda 1TB
  • Sursa (optional) : 500W Segotep ATX
  • Monitor (optional) --
  • Periferice (optional) --

*Poveste-ne intr-o scurta descriere, cu ce anume te confrunti: probleme placa de baza, ma refer cu gradele

*Incercari de solutionare si gestionare a problemei:N-am incercat nimic

*De cat timp se manifesta in acest fel?:de cand am achizionat pc-ul

Alte informatii care consideri ca ne-ar putea ajuta: https://imgur.com/a/gQvVYCa

Salut, instaleaza programul asta (click) si da-ne poza din nou cu temperaturile tale.

Dupa cate minute/ore de gaming sau altceva iti creste temperatura asa mare?

A mai fost discutata problema de H100m pe aici, recent chiar. Nu este problema placa de baza ci mai degraba ce raporteaza senzorii placii catre Windows. Vei intampina aceleasi erori cu orice aplicatie ai instala sub Windows.

Pe ASUS exista niste update-uri de Bios ce rezolva anumite probleme de t-junction. Asa ca iti recomand sa faci update. Bios-uri gasesti pe site-ul producatorului, de aici, insa deocamdata e in mententanta pagina.

Edited by Kojac, .

Nu te ingrijora, ai probleme cu un senzor de temepratura care nu afiseaza corect. Cel mai probabil placa ta are sub 50 grade.

2 hours ago, Massivescu said:

Nu te ingrijora, ai probleme cu un senzor de temepratura care nu afiseaza corect. Cel mai probabil placa ta are sub 50 grade.

Exact aceeasi problema am avut-o si eu cu placa mea de baza asus, imi arata in Speccy ca am 100 de grade aproape in orice joc si a trebuit sa duc PC-ul in garantie si pana la urma doar era vorba de un senzor de temperatura care nu mai arata exact cate grade are si le arata incorect, exact cum a spus si @Massivescu, cel mai probabil sa ai aceeasi problema ca asta, din moment ce restul (procesorul si placa video) le ai la 50 de grade, daca le aveai pe toate la 100, atunci chiar era o problema grava cu racirea, poate n-aveai destule coolere sau era carcasa prost facuta pentru evacuare, etc.

4 hours ago, Naşu K said:

https://www.cel.ro/calculatoare-desktop/pc-gaming-diaxxa-smart-red-v2-i5-7400-3-0ghz-1tb-hdd-8gb-ddr4-gtx-1050ti-4gb-gddr5-pNSI7NTEt-l/

Acesta este PC-ul, are 2 ventilatoare și carcasa este floston redfire.

Nu cred ca s ar pune problema de aerisire

Cum ti-am spus, este doar o eroare a unui senzor, in realitate placa ta de baza n-are nici 50 grade.

Daca inca mai ai garantie poti sa-l duci.

• Upvote 1

42 minutes ago, Massivescu said:

Cum ti-am spus, este doar o eroare a unui senzor, in realitate placa ta de baza n-are nici 50 grade.

Daca inca mai ai garantie poti sa-l duci.

Din pacate nu.

Am incercat si cu update de bios si tot nimic. Daca este cineva care doreste sa ma ajute cu rezolvarea acestei probleme raman recunoscator.

Nu avem cum sa te ajutam cu mai mult de atat. Este o problema care tine strict de senzorul tau de la placa video, noi nu iti putem schimba acel senzor sau sa ti-l reparam, asta tine de garantie ( daca o mai ai ) sau te duci la un service daca tii neaparat sa vezi tu gradele reale

Edited by Massivescu, .

• Like 1