Jump to content

Probleme temperaturi Placa video

Recommended Posts

1 hour ago, levente100 said:

Eu am inteles, dar momentan nu am bugetul necesar sa investesc atat si daca tot am aceste ventilatoare am zis sa le folosesc, nu cred ca sunt chiar degeaba, ajuta macar putin daca sunt amplasate corect, de aceea v-am rugat sa imi spuneti daca e ok sa fac asa, si pentru moment sa imi achizitionez doar unul mai tare care sa scoata aerul, iar restul sa impinga, in timp poate o sa imi iau si altele, dar momentan nu merita pentru mine.. Dau iar bani pentru ventilatoare si dau cat pt procesor.. Si nici nu am garantia ca se rezolva.

Riscu meseriei, nu risti nu castigi. Degeaba ai 10 coolere slab calitative pentru ca nu vor face diferenta. Daca vrei sa nu iti prajesti (la propriu) componentele e nevoie de putina investitie. Eu am avut noroc la carcasa mea sa vina cu 2 ventilatoare in fata iar in spate nu a mai fost necesar sa pun alt ventilator suplimentar. Uite carcasa pe care o am eu si ti-o recomand: https://www.pcgarage.ro/carcase/floston/red-bars/

image.thumb.png.c1f0f301b77ed7911436e8bb05d308e8.png

Problema este la placa video, urca in 2-3 minute la peste 85 grade. N-are rost sa-i propuneti la baiat sa cumpere coolere de 600 lei cand valoarea totala a pc-ului este de ~1800 lei.

Kojac spune bine la un nivel spre high end, vorbim de pc-uri facute pe economie drastica si un prebuild in cauza. Poti tine sub 70 grade placa video cu undervolt si aer rece, treaba e ca el are doar doua orificii pe intake carcasa si 3 pentru exhaust, banuiesc ca sloturile din partea inferioara sunt pentru redirectionarea aerului.

• Like 1

Exact ce a spus @Andy nu prea as da asa mult pe coolere, deci cum ar fii mai ok sa fac ? Sa pun cele 2 ventilatoare de impins aer in fata, 1 de scos in spate si 2 de scos in tavan, sau imi mai iau un ventilator mai calumea de scos aer si imi pun 2 de impins aer in fata, ala calumea de scos aer in spate si 2 de bagat aer in tavan ? Sau daca aveti alte recomandari.. Dar sa nu fie exagerate la pret sau idk.

• Assistants
On 4/5/2021 at 2:07 PM, levente100 said:

Exact ce a spus @Andy nu prea as da asa mult pe coolere, deci cum ar fii mai ok sa fac ? Sa pun cele 2 ventilatoare de impins aer in fata, 1 de scos in spate si 2 de scos in tavan, sau imi mai iau un ventilator mai calumea de scos aer si imi pun 2 de impins aer in fata, ala calumea de scos aer in spate si 2 de bagat aer in tavan ? Sau daca aveti alte recomandari.. Dar sa nu fie exagerate la pret sau idk.

Daca spui ca nu ai da asa mult pe coolere, eu unul iti recomand a2-a varianta, cea de care ai zis sa iti achizitionezi un ventilator mai acceptabil si iti pui 2 pe care sa le folosesti de impins aer in fata, cel care scoate aer in spate si 2 de baga aer in tavan. Slabe sanse totusi sa nu fie temperatura destul de ridicata..

Incearca totusi si sa o tii undeva rece, cum ar fi parchet, pe mine unul m-a ajutat si acest factor, chiar daca suna putin ciudat.

• Like 1
  • 2 weeks later...