Jump to content

Recommended Posts

Model laptop: MSI GL75-9SD

Salut, detin acest model de laptop si se misca parca din ce in ce mai greu, am reinstalat windows-ul incercand sa remediez problema(toate driverele la zi+ windows update la zi)

Windows-ul este pus de 2 zile(cu licenta microsoft). 

Uneori pana si in cs 1.6 frameaza, lol-ul il pot juca doar pe setari medii(si aici oscilatii de fps/ping)

Salut, iti recomand sa instalezi cpu z, gpu z, core temp si aida64 pentru a ii da un test de temperaturi laptop-ului tau.

Eu cred ca sta prost cu temperaturile si de aici rezulta thermal throttling (limitarea puterii componentelor).

Iti recomand o curatare de praf a laptopului, cel mai probabil din cauza prafului ventilatorul nu raceste bine si se supra incalzeste.

Windows-ul l-ai instalat pe ssd?

Edited by Massivescu

Nu arunca banii pe cooler extern, nu ajuta la nimic, aerul trebuie sa bata fix in grilele de admisie ale laptop-ului.

Curatat, pasta schimbata si initial un mic undervolt (exista multa documentatie), asta daca nu esti blocat din cauza Plundervoltului. :))

• Confused 1

Am comandat o pasta termoconductoare "ARCTIC MX-4". Ce parere aveti  despre aceasta??

On 4/6/2021 at 1:50 PM, cods said:

Nu arunca banii pe cooler extern, nu ajuta la nimic, aerul trebuie sa bata fix in grilele de admisie ale laptop-ului.

Curatat, pasta schimbata si initial un mic undervolt (exista multa documentatie), asta daca nu esti blocat din cauza Plundervoltului. :))

Daca ma poti ajuta cu ceea ce imi recomanzi, anunta-ma te rog. 

E buna pasta aia, am recomandat-o si intr-un topic recent facut. De curiozitate, laptop-ul il tii lipit de birou sau exista un spatiu sub el?

On 4/8/2021 at 12:35 AM, -sTk-LeGeNd.cL said:

Uitate la ventilatoare si curatal de praff ! Eu am laptop si am patito o data si l-am curatat si merge ca nou !

L-am curatat de praf si parca persista problema. 

Mi-a ajuns astazi pasta termo. iar maine o voi schimba.

• Assistants
On 4/9/2021 at 9:48 PM, MCIpower said:

L-am curatat de praf si parca persista problema. 

Mi-a ajuns astazi pasta termo. iar maine o voi schimba.

Salut,

Ne poti aduce cateva update-uri in legatura cu aceasta problema daca mai persista? Dupa ce ai schimbat pasta termoconductoare cu cea pe care ai comandat-o, se mai intampla aceeasi problema?

O zi cat mai buna!